wtorek, 5 maja 2015

To nie takie trudne

Przy straganie warzywnym
wetknięty w ziemię badylek rozkwitł taką koronką jasnoróżowych kwiatków.

Wiosna z kwietniowej miłej wariatki przeobraziła się w majową strojnisię pachnącą obłędnie drogimi perfumami.

On:
"Nie potrafię zbić nawet prostej półki.
Nie mam pojęcia, jak się zmienia filtr oleju w samochodzie.
Nawet nie umiem prosto nakleić znaczka na kopertę.
Ciągle wykręcam zły numer w telefonie.
Ale wymyśliłem kilka coctaili, które ludziom chyba zasmakowały."

Ona:

"Niezależnie od tematu zawsze uważnie mnie słuchała.
Mogłem pleść bzdury, a wyraz jej twarzy mówił, że rozprawiam o niezwykłym odkryciu, które zmieni bieg historii."

Akcja :

"Kiedy przewróci się jedna karta, wali się cały dom.
I nie ma jak wydostać się z gruzów.
Dopóki ktoś nie przyjdzie i cię nie wyciągnie".


Hajime poznajemy jako 12 letniego chłopca, od tego momentu zaczyna snuć swoją opowieść, która kończy się, gdy ma on 37 lat.
A jest to historia o miłości.Haijme miał w dzieciństwie przyjaciółkę, ich drogi się rozeszły, bo jej rodzice się wyprowadzili.
Dorastał, spotykał się z dziewczętami, ożenił się i miał dwie córki, ale ciągle w jego myślach obecna była tamta, zastanawiał się, jakby to było, gdyby los go nie  rozdzielił z Shimamoto.
Teraz, gdy uzyskał stabilizację osobistą i zawodową,  nagle na drodze jego życia pojawia się ona  i roznieca płomień miłości, za którą jest gotów zapłacić najwyższą cenę.


Taka jest w wielkim uproszczeniu fabuła.
Książką jestem zachwycona! tylko że nie jest to powieść radosna, przez jakiś czas po jej skończeniu nie mogłam się wyzwolić z objęć chandry.
Zwalam na książkę, na jej klimat:

"Wszystko, co ma formę może zniknąć w jednej chwili."

(ale nie wykluczone, że ta moja chandra wynika z nadmiernego spożycia słodyczy i w ogóle obżarstwa. Miło było jak się żarło bez opamiętania, a teraz się zrzuca swoją melancholię na Bogu ducha winną literaturę, i to piękną)


"Na południe od granicy, na zachód od słońca" Haruki Murakami

(Efektem majowej burzy jest idylla. Jak wieczorem wróci z pracy, to zapytam niczym jakaś Isaura Flawia: Dzień dobry kochanie, jak ci minął dzień?")

10 komentarzy:

 1. Wszędzie pachnie koszoną trawą, ach, uwielbiam ten zapach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A tak pachnie, że aż kręci się w głowie. Jakby się było na lekkim rauszu:))

   Usuń
  2. To ja chodzę na tym rauszu raz w tygodniu;) Jak się samemu kosi wielkie podwórku to cała magia zapachu trawy ulatuje, fiuuuuuuuu ;))) A książki pewnie nie będzie w mojej bibliotece. A sprawdzę bo dziś jadę.

   Usuń
  3. Wiesz co powinnaś zrobić? otworzyć ośrodek terapii uzależnień. Taki np. alkoholik wprowadzi się w stan upojenia kosząc Twoją trawę. Taka półroczna terapia...

   Usuń
 2. Coś czuję, że to piękna opowieść:)
  Tak, u mnie w okolicy też warkot kosiarek codziennie można usłyszeć, pora więc wyruszyć swoją;)) bo jak na razie kosiłam trawę, ale...kosą:) tak! taką tradycyjna kosą:)) fajna sprawa, a ile ruchu przy tym, że można się nieźle spocić;) no i w sumie to same plusy, bo prócz wysiłku innych partii mięśni niż zazwyczaj nie drażni swoim dźwiękiem, a słychać tylko przyjemny świst od którego trawa pokłada się na ziemi niczym nimfa... :) ...gdyby tak ludzie powrócili do tego stylu koszenia...ach rozmarzyłam się:) bo w wyobraźni pojawił się obraz szczęśliwych ludzi/sąsiadów, którzy spełnieni i zadowoleni wołają do siebie "dzień dobry!" ..bo gdy mechaniczna kosiara jedzie po trawie to takie dzień dobry nikt nie usłyszy;)
  :)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kosą? No to szacun! Na trawnikach osiedlowego parku, obok mieszkania mojej mamy, też się zaczęły pierwsze sianokosy! A my byłyśmy obserwatorkami przez chwilę. Wyglądało to tak, że jednocześnie z czterech stron na park najechały traktorki-kosiarki robiąc przy tym tyle rabanu, że całe parkowe ptactwo w pośpiechu ewakuowało się za Odrę (mam nadzieję, że rzeka wyciszyła te koszące traktorki i nie musiały dalej śmigać). Szkoda, że przy okazji ci od kosiarek nie uporządkowali gazonu, żeby nie straszył niewinnych, bo tyle tam zgniłego listopada, że i maj nie daje rady. W parku teraz poza połaciami równej trawki nie ma już nic ślicznego, bo ani jednego żółciutkiego mlecza, hańba!
   Spokojnej nocki:))

   Usuń
 3. Smutnych tudzież refleksyjnych opowieści unikam ostatnio jak ognia, więc się nie skuszę, aczkolwiek opis "onego" brzmi mi bardzo znajomo, może poza ostatnia linijką. O tak, zapach świeżo skoszonej trawy uwielbiam, pod warunkiem, ze kosi ją ktoś inny:)
  Jak ja Ci tych majowych burz zazdroszczę, ja tak uwielbiam burze, szczególnie nocą, ale w tej materii u mnie jak na razie posucha, a u Was ciągle jakieś fajerwerki na niebie. Wczoraj chyba też mieliście niezły stroboskop, przynajmniej radar tak pokazywał:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy zaczęłam ją czytać, to nie zanosiło się na smutasa; potem wsiąkłam i nie mogłam przestać, bo zakończenie intrygowało (a zakończenie to jest takie, że każdy musi sam je wykoncypować, bo żadnej kawy na ławie nie ma). Nie lubię smutnych i refleksyjnych książek, a tu chciałam pisać tylko ma wesoło. Ale ta mnie otumaniła, nie wiadomo kiedy post sam się napisał, i przepadło. Po co się w życiu dodatkowo dosmucać? ja przeczytałam, pochwaliłam, i finito.
   O tak, w nocy był pokaz stroboskopów na niebie od krańca do krańca i kurtyna deszczu. Ale tym razem nie za długi był ten show:))

   Usuń
 4. Badylek rzeczywiście pięknie kwitnie - chciałabym z taką skutecznością sadzić badylki i inne roślinki :)
  Nie czytałam tego autora, chociaż w księgarniach jego książki rzucają się w oczy (w moje się rzucają :)) Tyle ciekawych książek, a ja tylko jedna :)
  Piękna zakładka :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Zakładki frywolitkowe mam cztery i każda jest najpiękniejsza!
   Pierwszy raz go czytałam, ale jeszcze kiedyś zaryzykuję z ciekawości, czy to był jego stały styl, czy zarezerwowany na melodramaty, mam nadzieję, że tak, (ten dołujący smutek, bo wszystko takie beznadziejne).
   Ale Ty głęboką prawdę napisałaś: tyle ciekawych książek, a ja tylko jedna!
   (Taki kolega mówi: wszystkich książek nie przeczytasz, ale spróbować możesz. Bo on zawsze jak coś powie, to roztropnie:))

   Usuń

Dziękuję za odwiedziny.